Image

Ak chcete objaviť s Demänovkou tajomstvá slovenskej prírody, musíte najprv prezradiť, koľko máte rokov!

Čertova pec

V blízkosti obce Radošina

Najstaršie známky osídlenia boli nájdené v v Čertovej peci. Až rozprávkový názov má táto bezplatne a ľahko dostupná jaskyňa s dvomi vstupmi o dĺžke 27 metrov v blízkosti obce Radošina. Zastavte pri motoreste s rovnomenným názvom (Čertova pec) a popri ohrade sa vydajte doľava a za 3 minútky ste na mieste. A aj uprostred sezóny tu budete sami.

V roku 1981 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor a prírodnou pamiatkou sa stala v roku 1994. Na slovenské pomery je prekvapivé, že sa ňou môžete voľne prejsť a nikto od vás nepýta vstupné. Dokonca aj parkovanie pri motoreste je bezplatné (ako poďakovanie sme si aspoň dali kofolu s horalkou).
Jaskyňu obýval človek neandertálskeho typu a ide o najstaršie jaskynné osídelenie u nás. 12-metrové bralo ponúka portál so šírkou 4,5 metra a výškou 5,3 metra a vojdete ním do 27 metrov dlhej jaskyne s maximálnou výškou 4,6 metra. Na severnej strane sa nachádza otvor, ktorý mohol slúžiť ako menšie okno.
Popisná tabuľa hovorí: “Jaskyňa predstavuje starú riečne modelovanú podzemnú dutinu s dĺžkou 27 m. Na povrch vyúštuje dvoma vchodmi. Pochádzajú z nej početné paleontologické, antropologické a archeologické nálezy z paleolitu, neolitu, z doby halštatskej a zo stredoveku. V sedimentoch sa našli aj zvyšky jaskynného medveďa, jaskynnej hyeny a ďalších 37 druhov zvierat.”

Autor: www.cestujemespolu.com

Máte informácie o tejto lokalite??

Pridajte ich do komentu a pomôžte tak odhaliť neobjavené tajomstvá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

alebo