Image

Ak chcete objaviť s Demänovkou tajomstvá slovenskej prírody, musíte najprv prezradiť, koľko máte rokov!

Nový objav
v Gombaseckej jaskyni

Gombasecká jaskyňa pri Rožňave

Gombasecká jaskyňa má ešte stále svoje tajomstvá. Nedávno sa o tom presvedčili aj jaskyniari zo skupiny SPALEO Rožňava – Luboš a Tomáš Suchý, Mikuláš Repaszký, András Hegedús a Katka Csondor.

V rámci pracovnej akcie, ráno dňa 18.6.2016 rozdelení na dve skupiny, vošli do jaskyne s vedomím, že dnes ich čaká pekná drina. Luboš a Tomáš po ceste zastali rovno pod stenou, kde plánovali vyliezť do diery, ktorú zdola nie je veľmi vidieť. Ostatní pokračovali k Balageho komínu, z ktorého mali v pláne spraviť mapu.Tomáš a Luboš  vošli do diery vo výške asi 20m, do ktorej sa dostali kotvením na predošlej akci. Tento výstup bol veľmi obtiažny, kedže v tejto časti sú steny nestabilné a dalo to hodne námahy dostať sa s vybavením k miestam vhodným k osadeniu kotiev. Na niektorých miestach bolo osadenie kotiev beznádejné a chvíľami to vyzeralo tak, že sa hore vôbec nedostanú. Bol to jeden z najťažších výstupov vôbec. Dieru tvoril šikmý priestor s niekoľkými možnými postupmi. Ako zistili, len jedna cesta bola tá správna a to úzka puklina po ktorej sa dalo dostať aj bez kotvenia rozopieraním. Steny pukliny na pohľad vyzerali kompaktne a pevne, ale v skutočnosti sú zvetralé do hĺbky okolo 1 cm a vytvárajú na nej súvislú šmyklavú hmotu. Po prekonaní pukliny vysokej 15-20m sa konečne prehupli do jaskyne. Tomášovi sa objavil veľký priestor, ktorý v tej chvíli asi ani nečakal. Dóm, do ktorého vošiel, čakal na prvé svetlo tisíce rokov. Svetlo výkonnej čelovky, nedosvietilo na druhú stranu dómu. Mihali sa len črty steny na opačnej strane. Tento dóm dostal meno Eufória. Ďalšie prekvapenia čakali hneď za dómom, kde sa cez klenotnicu, ako ju Tomáš nazval kvôli kryštálom a množstvu heliktitov, dostali do ďalšieho dómu, na ktorého dne je 50 m široké jazero, momentálne bez vody.

Doteraz prebádaná dĺžka tejto vrchnej úrovne jaskyne má asi 500 m a už je vytipovaných niekoľko ďalších miest, pre možné pokračovanie. Jedná sa o staršiu vývojovú úroveň jaskyne, kde pôvodne tiekol Čierny potok, ktorý preteká Gombaseckou jaskyňou. Veľké priestory naznačujú, že jaskyňa ešte stále ukrýva pred svetom svoje tajomstvá…..

Image
Image

Autor: Jaskyniarska skupina SPELEO ROŽŇAVA

Foto: Mikuláš Repaszký, András Hegedus

Máte informácie o tejto lokalite??

Pridajte ich do komentu a pomôžte tak odhaliť neobjavené tajomstvá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

alebo