Image

Ak chcete objaviť s Demänovkou tajomstvá slovenskej prírody, musíte najprv prezradiť, koľko máte rokov!

Ružbažský kráter

Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy mnoho z nás pozná najmä vďaka termálnym kúpeľom. Vedeli ste však, že sa tu nachádza najväčší zavodnený kráter na Slovensku? A navyše je v ňom príjemne teplá (24°C) a čistá minerálna voda – v kráteri je síce zakázané sa kúpať, domáci to však radi porušujú. My sme pravidlá dodržali.
Travertínové jazierko Kráter je unikátny prírodný útvar s výrazne vyvinutým okrajovým valom. Ide o najväčší kráter svojho druhu na Slovensku. Kráter má ustálený vodný režim, napája ho prameň s výdatnosťou 8 l/s cez trhliny na dne. S jeho teplotou je najteplejším prameňom s prírodným výronom v Ružbachoch. Aj vďaka silnej mineralizácii ani v tuhej zime nezamŕza. Od roku 1967 je Kráter chránený zákonom.
V Ružbachoch sa nachádzajú aj ďalšie, avšak suché krátery, no aj mnoho prameňov s minerálnymi vodami, ktoré si môžete bezplatne načerpať. My sme sa zastavili pri Prameni Lásky, ktorý je vzdialený iba 10 minút pohodovou chôdzou od Krátera. Tak sme sa z neho s Hankou spoločne napili.

Image

Autor: www.cestujemespolu.com

Máte informácie o tejto lokalite??

Pridajte ich do komentu a pomôžte tak odhaliť neobjavené tajomstvá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

alebo


1 komentár


  1. Jaro     16. októbra 2016, 16:58

    Strávili sme pekný týždeň hneď oproti tomuto kráteru v Kamenno Dvore. Boli sme veľmi spokojní s ubytovaním, stravou aj kúpaním v kráteri. Urobili sme si aj výlety do okolia – Pieniny, Stará Ľubovňa a po ceste aj Kežmarok, Strážky. Mali sme to šťastie, že počas nášho pobytu boli v parku kultúrne slávnosti a videli sme niekoľko goralských súborov. Pozreli sme si aj sochy, ktoré boli vytvorené počas sochárskych sympózií. Ak bude príležitosť, ešte si to zopakujeme.