Image

Ak chcete objaviť s Demänovkou tajomstvá slovenskej prírody, musíte najprv prezradiť, koľko máte rokov!

Socha Krista Spasiteľa
na kopci Grapa

Kopec Grapa nad obcou Klin

Na kopci Grapa v hornooravskej obci Klin sa nachádza najvyššia socha Krista Spasiteľa na Slovensku. Domáci jej hovoria Rio de Klin, možno aj preto, že ide o kópiu slávnej sochy Cristo Redentor z Ria de Janeiro. Práce na soche začali v roku 2007, najskôr boli vytvorené dve železobetónové konštrukcie, ktoré tvoria jadro sochy. Jadro sochy je obložené yporom, do ktorého miestny sochár vytesal Kristovu podobu.

Socha sa týči v nadmorskej výške 686 m.n.m., na výšku meria 9,5 metra a rozpäté ruky Krista merajú 7,5 metrov. Celá socha aj s podstavcom váži 23 ton.

Spod nôh Krista je v prípade pekného počasia výhľad na Oravskú priehradu, Námestovo, Suchú Horu, Roháče či dokonca Zakopané. Pod sochou Krista je menšia socha pápeža, ktorý kľačí pod rozpätými rukami Spasiteľa.

Cesta k soche je pomerne jednoduchá, za Námestovom sa vydajte ďalej na sever a po približne 8 km bude odbočka vľavo do dedinky Klin. Keď do dedinky vojdete, zbadáte žlto-čierne orientačné tabule s nápisom “Cesta k soche”, ktoré stačí nasledovať. Priamo k soche vedie štrková cesta – ak si netrúfate ísť autom až k soche, môžete nechať odparkované približne 500 metrov pod sochou a posledný úsek si vyšlapať. Ak si trúfate vyskúšať offroadové vlastnosti vášho tátoša, zaraďte jednotku a pridajte plyn.

Autor: www.cestujemespolu.com

Máte informácie o tejto lokalite??

Pridajte ich do komentu a pomôžte tak odhaliť neobjavené tajomstvá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

alebo