Image

Ak chcete objaviť s Demänovkou tajomstvá slovenskej prírody, musíte najprv prezradiť, koľko máte rokov!

Termálny prameň
v Liptovskom Jáne

Liptovský Ján neďaleko Nízkych tatier

Kaďa – tak nazývajú domáci termálny prameň s teplotou vody od 16 do 23°C, ktorý vyviera v dedinke Liptovský Ján neďaleko Nízkych tatier. Vyviera za kostolom na pozemku, ktorý patrí obci, ktorá sa rozhodla, že toto miesto sprístupní domácim bezplatne. Takže, stačí zobrať plavky a…skočiť do kade s liečivou vodou, ktorá je podľa domácich vhodná na kožné ochorenia a bolesti kĺbov. Hovorí sa aj, že keď sa v tejto vode okúpete, omladnete.

Prameň nie je vôbec ťažké nájsť – prejdete celou dedinkou, na ktorej konci nájdete jasne značenú Villu Victoria. Pri nej sa vydávate doľava, smerom za kostol a potom už len menšou uličkou dole z kopca. Z prameňa Teplica vyviera silne mineralizovaná liečivá voda, ktorá bude niektorým slabším povahám pripomínať “vajcovku”, ale zároveň je to príjemné prírodné jacuzzi.

Pri kadi zároveň vyteká aj pitná minerálna voda a ako jeden z domácich kúpajúcich sa hovoril, pri zápale hrdla mu stačí touto vodou vykloktať hrdlo a na druhý deň je fit. My sme vystihli Kaďu práve v spičke letnej sezóny, takže sa s nami kúpalo ďalších 5-7 ľudí, čo nám však vôbec neprekážalo.

Uhlíkatá, dusíkatá a mineralizovaná sírovodíková termálna voda nie je typicky horúca, ako by ste od termálneho prameňa očakávali, avšak je to príjemne osviežujúce, najmä keď sa vám do chrbta opiera zapadajúce slnko. Ak pôjdete nabudúce okolo Liptovského Jána, (od)skočte si do termálnej kade.

Image

Autor: www.cestujemespolu.com

Máte informácie o tejto lokalite??

Pridajte ich do komentu a pomôžte tak odhaliť neobjavené tajomstvá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

alebo